Eklenme Tarih & Saat: 23.09.2014 - 09:11:15 Yazd?
AHİLİK HAFTASI KUTLANDI

Düzce’de 10’uncu Ahilik Kültür Haftası ve Esnaf Bayramı çeşitli etkinliklerle kutlandı.

 

 

 Düzce’de Ahilik Haftası kortej yürüyüşü ile başladı. Düzce Belediyesi önünden başlayıp Atatürk Anıtına kadar yürüyüş yapıldı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasından sonra Düzce Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği Başkanı Mustafa Kayıkçı Anıta çelenk bıraktı.

Günün anlam ve önemine ilişkin bir de konuşma yapan Kayıkçı, yaklaşık 60 bin kişiyi temsil eden Düzce’nin en büyük sivil toplum kuruluşu olduklarını kaydederek “Odamıza mensup 10 bin, işletmecilerin aile ve çalışanları ile değerlendirdiğimizde 60 bin insanı temsil eden Düzce’nin en büyük sivil toplum kuruluşu olma özelliğini taşıyoruz. Esnaf ve Sanatkarlar teşkilatı her zaman ülkenin mayası çimentosu olmuştur” dedi.

Ahiliğin tanımını da yapan Mustafa Kayıkçı şöyle konuştu: “Ahilik, Milli kültürümüzde tarihi öneme sahip olan esnaf ve sanatkarlarımızın birliğini kardeşliğini eli açıklığını ve dayanışmasını anlatan Ahilik felsefesini günümüze taşıyarak Türk ticaret hayatının gelişimine büyük katkı sağlayan esnaf ve sanatkarlarımızın haftası ve esnaf bayramıdır. Manevi değerler olmadan yaşamak hak etmek mümkün değildir. Ahilik din dil ırk farkı gözetmeksizin herkesi eşit gören böylece milli bütünlüğü ve ekonominin temellerini kuran sosyal bir modeldir.”

Meslekli olmanın önemine dikkat çeken Başkan Kayıkçı, mesleki eğitimi veren kuruluşların desteklenmesi gerektiğini vurgulayarak “Meslekli olmanın önemini çırak kalfa usta ilişkilerinin devamını sağlayabilmek adına okullarda mesleki özellikleri taşıyan çocuklarımızın mutlaka özelliklerine göre yönlendirilmesi büyük önem arz ettiği gerekçesiyle meslek liselerinin önemi olduğu kadar mesleki eğitim müdürlüğünün de önemi iş dünyamıza katkıları sanatkarlar yetiştirilmesinde ki özelliği ile en üst düzeyde desteklenmeli, çalışarak okuyan, ekonomisi düşük çırak kalfalarımız meslekli olup evlerine ekmek getirebilmelerini sağlamak teşkilatımızın birinci önceliği yöneticilerimizin idarecilerimizin vazgeçilmez sorumluluğudur” dedi.

Vali Yardımcısı Hasan Bağcı’da Ahilik Kültürünü yeni nesillere aktarma noktasında herkese büyük görevler düştüğünü dile getirerek “Bugün Ahiliğin savunduğu ahlaki değerlere daha çok ihtiyaç duyulmaktadır. Ahilik Müslüman Türk toplumunun yaşayış biçimi olarak belirlenmiştir. Bu kültürü yaşatmak ve gelecek nesillere aktarmak noktasında bize önemli görevler düşmektedir” dedi.

Protokol konuşmaların ardından yılın ahisi 77 yaşındaki Mustafa Çakır’a ahilik kaftanı giydirildi. Plaketini Vali Yardımcısı Hasan Bağcı’nın elinden alan lokantacı Çakır bu işi 62 yıldır yaptığını söyledi.

Yılın En Genç Ahisi Arif Çakır ödülünü Belediye Başkan Yardımcısı Ali Güney, Yılın Örnek Bayan Ahisi Seher Arslan ise ödülünü DESOB Başkanı Mustafa Kayıkçı’nın elinden aldı. Daha sonra sırayla odaların belirlediği olgun, genç ve örnek bayan ahilere ödülleri verildi. Program Lokantacılar Odasının dağıttığı ahilik pilavı ile son buldu.  DÜZCE POSTASI GAZATESİ