Eklenme Tarih & Saat: 30.01.2014 - 09:24:15 Yazd?
Lokantacılar Odası Başkanı Faaliyetlerini Açıkladı
Düzce Lokantacılar Esnaf Odası Başkanı Atilla Şişman 2011 yılından bu yana yapılan faaliyetleri anlattı.

Lokantacılar Odası Başkanı Faaliyetlerini Açıkladı

29 Ocak 2014 16:38
 

Düzce Lokantacılar Esnaf Odası Başkanı Atilla Şişman 2011 yılından bu yana yapılan faaliyetleri anlattı.

Düzce Lokantacılar Esnaf Odası Başkanı Atilla Şişman 2011 yılından bu yana yapılan faaliyetleri anlattı.

2011 yılında oda yönetiminin 1. Türk Mutfağı zirvesinde Düzce'yi temsil ettiğini dile getiren Şişman, 227 kişiye de sınavsız ustalık belgesi verildiğini belirterek, "Yönetim kurulumuz seçildiği tarihte sınavsız ustalık belgesi ücretlerini 250 liradan 50 liraya düşürerek, belgesi olmayan 227 kişiye 2011 yılında sınavsız ustalık belgesi verdik. 15 Eylül 2011 tarihinde üyelerimizin oda aidatlarını ödemesinde kolaylık sağlanması amacıyla Halk Bankasından post cihazı alınarak üyelerimize yardımcı olunmaya çalışıldı. 1-4 Aralık 2011 tarihleri arasında Federasyonumuzun düzenlediği 1. Türk Mutağı zirvesine sizler adına odamız temsil edildi"dedi. 2 yılda toplam 643 esnafın denetlendiğini açıklayan Şişman şunları söyledi; "2011 ve 2012 yıllarında 643 kişinin denetimleri yapılmış olup 2 yıllık denetimler sonucu 45 kişinin oda ve sicil kaydına rastlanılmadı. Kayıtsız olan kişiler Valilik, Belediye ve Esnaf Sicil Müdürlüğüne bildirilmiş olup gerekli işlemler yapılmıştır."

Türkiye'de ilk kez Düzce Lokantacılar Esnaf Odası tarafından hijyen ve sanitasyon kursu düzenlendiğini dile getiren Şişman mesleki eğitim alanında da önemli çalışmalar yapıldığının altını çizerek, "Esnaf ve Kefalet Kooperatifi ile ilişkilerimiz devam etmiş, ihtiyacı olan 303 üyemize kredi kullandırılmasına özen gösterildi. Mesleki eğitim merkezindeki aşçılık, pastacılık, et ve et ürünleri bölümleri kalfalık ve ustalık imtihanlarında odamız yönetim kurulu üyelerine görev verilerek komisyonda birlikte görev aldık. Bugüne kadar mesleki eğitim merkezi kapsamı dışında olan kebapçı, dönerci, köfteci, soğuk mutfak, pizza hamburger ve piknik işletmeciliği, kıymalı pide ve lahmacun işi yapanlardan odamızdan kapsam dışı mesleklerde 93 kişiye kalfalık ve 59 kişiye ustalık belgeleri odamız tarafından sınavlı olarak verildi. Üyelerimizin karşılaşabileceği sorunları önceden tespit ederek 31 Ekim 2012 tarihinde mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüğü ve odamız arasında protokol imzalanarak üyelerimize sağlık karnesi yerine geçecek olan ve odamız meslek onaylı hijyen ve sanitasyon kurs belgeleri 750 kişiye verildi. Kurslar hala hazırda devam etmektedir ve Türkiye'de ilk olarak odamız düzenlemiştir. 16-18 Kasım 2012 tarihinde yapılan 1. pastacılık tatlıcılık çalıştayına odamızı temsilen katılınmıştır" diye konuştu.

Şişman, görevde oldukları süre içerisinde merdiven altı çalışan gıda satıcılarına göz açtırmadıklarını vurgulayarak, "E-esnaf projesi kapsamında bütün üyelerimizi güncelleyerek bundan böyle odamızda daha sağlıklı ve hatasız işlemler yapmaya çalışıyoruz. Hergün saat 15.00'den sonra her köşe başında beliren gıda maddesi satan seyyar satıcıların kayıtsız sağlıksız, vergisiz çalışmakta olduklarını her konuda üyelerimizi mağdur ettiklerini, sesimizin çıktığı kadar açıkladık. Gerekli işlemlerin yapılmasını belediyemizden rica ettik. Yasalara ve mevzuatlara her zaman uyan üyelerimizide mağdur eden kayıt dışı ve merdiven altı diye tabir edebileceğimiz gıda satıcılarına ve izinsiz belgesiz caddelerimizde satış yapan tüm seyyar satıcılara da göz açtırmamaya gayret gösterdik" dedi.

Düzce köftesi için patent çalışmasının başlatıldığını açıklayan Şişman, "Düzce'yi veDüzce köftesini tanıtmak amacıyla Düzce köftesinin patent alma çalışmalarını başlattık. 2-3-4-5 Mayıs 2013 tarihleri arasında 2. Türk Mutfağı zirvesine odamızı temsilen yönetim kurulu ve genel sekreterimiz katılmıştır. Tarım İl Müdürlüğünü istemiş olduğu işyeri kayıt belgeleri için odamızdan tüm üyelerimize duyurular yapılarak ceza almamaları için müracaatları Gıda Tarım İl Müdürlüğüne yapılarak belgeleri hazırlatılıp üyelerimize teslim edildi. Yeni kayıt yaptıran üyelerimize de bu konu hakkında bilgilendirmeler yapılmaktadır" diye konuştu.

Şişman, teknolojiyi yakından takip ettiklerini ve üyelerini de gelişmelerdenhaberdar ettiklerini söyleyerek, "Üyelerimizi mesleğimizle ilgili teknolojik tüm fuarlara hiç bir ücret talep etmeden götürmeye gayret ettik. Üst kuruluşumuza hiç bir kurum ve kuruluşlara odamızın borcu yoktur. DESOB'un üyelerimiz için yapmış olduğu protokol neticesinde üyelerimize uygun ücretlerde risk analizleri yapılmış olup çalışan personelinde iş güvenliği ve acil eylem planı seminerleri verilerek sertifikaları düzenlenip verildi. Sizler daha iyi hizmet verebilmek için web sayfamızı hizmete açtık. Yaptığımız çalışmalar ve duyuruları www.duzcelokantacilarodasi.tr adresinden takip edebilirsiniz" dedi. - Düzce