E-BÜLTEN İSTİYORUM

Duyurular

Degerli üyelerimiz 23.03.2020 pazartesi günü itibarı ile muhasebecileriniz aracılığıyla işkur veb sitesi üzerinden kisa calisma ödeneğine müracat

ÜYELERİMİZE DUYURULUR

Degerli üyelerimiz 23.03.2020 pazartesi günü itibarı ile muhasebecileriniz aracılığıyla işkur veb sitesi üzerinden kisa calisma ödeneğine müracat edebilirsiniz. https://www.iskur.gov.tr/isveren/kisa-calisma-odenegi Kısa Çalışma hk.

Kısa Çalışma Kapsamında;
- İşçilere kısa çalışma ödeneği ödenmesi,
- Genel Sağlık Sigortası primleri ödenmesi,
hizmetleri sağlanmaktadır.

Koronavirüsten olumsuz etkilendiği gerekçesiyle kısa çalışma talep eden işveren; buna ilişkin kanıtlarla birlikte Kısa Çalışma Talep Formu ile kısa çalışma yaptırılacak işçilere ilişkin bilgileri içeren listeyi bağlı olduğu İŞKUR biriminin elektronik posta adresine, elektronik posta göndermek suretiyle kısa çalışmaya başvuru yapabilir.

İşverenler, genel ekonomik, sektörel, bölgesel kriz veya zorlayıcı sebeplerle Kısa Çalışma Talep Formunu ve kısa çalışma yaptırılacak işçilere ilişkin bilgileri içeren listeyi tanzim ederek kısa çalışma başvurusunda bulunulabilir.

İşverenin kendi sevk ve idaresinden kaynaklanmayan, önceden kestirilemeyen, bunun sonucu olarak bertaraf edilmesine imkân bulunmayan, geçici olarak çalışma süresinin azaltılması veya faaliyetin tamamen veya kısmen durdurulması ile sonuçlanan dışsal etkilerden kaynaklanan dönemsel durumları ya da deprem, yangın, su baskını, heyelan, salgın hastalık, seferberlik gibi durumlardır. Koronavirüsün (Covid-19) olası etkileri dikkate alınarak "dışsal etkilerden kaynaklanan dönemsel durumlardan ileri gelen zorlayıcı sebep" kapsamında kısa çalışma uygulaması başlatılmıştır.

Düzce Lokantacılar Esnaf Odası Bşk Atilla ŞİŞMAN

Yazdır